הלווית הגב' מרים אשכול

הלווית הגברת מרים אשכול
בצהרי היום, בחלקת גדולי האומה שבהר הרצל, נטמנה היום, כ"ז בחשוון התשע"ז, 28 בנובמבר 2016 , הגב' מרים אשכול
28/11/2016

ראשון להגיע ולהיפרד היה נשיא המדינה ראובן ריבלין, אשר התייחד עם ארונה של מרים אשכול והניח עליו את זר נשיא המדינה, במעמד בני המשפחה. את מעמד הלוויה כיבדה בנוכחותה אשת ראש הממשלה, הגב' שרה נתניהו.

נשיאת בית המשפט העליון השופטת מרים נאור, חברתה האישית של מרים אשכול נשאה דברים מרגשים וחלקה זכרונות מארבעים שנות הכרותן ומפגשיהן השבועיים.

נציג הממשלה, סגן השר ד"ר מייקל אורן, ספד למרים ואמר: "עוד בימיי כהיסטוריון ישבנו בדירתה כמו בועה של שנות ה- 60 . ישבנו במטבח ומרים כיבדה אותי בלבישת מעיל הרוח וכומתתו של אשכול. היה לי המזל והזכות להכיר אישה חזקה, חכמה וציונית. בשם ממשלת ישראל, מדינת ישראל ועם ישראל, בשמי ושם משפחתי אנו מתאבלים עליך. תהה נשמתך צרורה בצרור החיים".

ח"כ יצחק הרצוג, ראש האופוזיציה ויו"ר מפלגת העבודה אמר בנאומו: "העזר כנגד היא חלק מהמנהיג, סיפוריו וחייו. באחד מראיונותיה תיארה מרים אשכול מה הייתה עבור אשכול: היא אשת סודו ומקור התמיכה שלו; מרים אשכול נשאה דגל של חיבור בין יהודים וערבים. ראתה זאת כשליחות. אחרי ניצחון 1967 היא ארחה ערבים ופלסטינים אצלה בבית ורבים מהם חיזקו אותה ביגונה. נזכור אותו כאחד מגדולי מנהיגנו ואותה כזו שעמדה לידו ברגעים הגדולים. נוחי בשלום ליד אישך אהובך."

תמה שוחט, בתו של ראש הממשלה לוי אשכול אמרה: "הכרנו לפני 60 שנה כשהייתי עוד נערה. לימים נישאה לאבי ושימשה משענת נאמנה. האדם הנאמן עליו ביותר. לפני, בזמן ואחרי מלחמת ששת הימים. חמש שנות נישואים של מגן אהבה ושמחה. היינו על כך אסירות תודה. זכה אבי שהייתה עזר כנגדו בנישואים קצרים ומאושרים ובכוח ההתמדה הביאה להקמת יד לוי אשכול ובית אשכול."

רותי אלישר אחייניתה של מרים אמרה: "דעתך חגגה את ניצחון הרוח על הבשר. את נעלבת מהגוף שבגד, אולם רוחך היא המנצחת האמיתית. רוחך איתנו להגן על עקרונותיך ואהבתך למולדת ולעם. אישה משכילה ואינטליגנטית בעלת דעה ברורה, בעלת נדיבות, טוב לב ונכונות לעזור לכל אדם. ישרה ובלתי מתפשרת דבקת בדעותיך ואמונותיך. היית כמו אם בשבילי. גם כשכעסת ידעתי, שאת החומה הבצורה עליה אסמוך. הגעגוע אליך החל ברגע שהתבשרנו על לכתך."