לוי אשכול - האדם והמדינאי

יום עיון ביד בן-צבי
11/07/2016

יום עיון משותף ליד לוי אשכול וליד יצחק בן-צבי התקיים היום (11/7) בצריף הנשיא שבמתחם יד בן-צבי. שיתוף הפעולה בין הגופים נועד לציין את שנת ה-120 להולדתו של לוי אשכול והוא פרי יוזמתו של פרופ' יחיעם וייץ, יושב ראש הוועדה המארגנת של אירועי היום, במהלכו נערכו שלושה מושבים אשר בחנו היבטים שונים באישיותו ובמנהיגותו של לוי אשכול:

מושב ראשון - צמיחתו של מנהיג. הרצאות המושב עסקו בדמותו הכללית של לוי אשכול בהתייחס לשלושה מרכיבים בתולדותיו: עיסוקו ותרומתו בקידום ההתיישבות (פרופ' ארנון גולן), לוי אשכול כמנהיג פוליטי (ד"ר ארנון למפרום) ויחסו של אשכול כאדם וכמדינאי להיבטים הנוגעים בדת וביהדות (פרופ' צבי צמרת).

מושב שני - הכרעות פורצות דרך, לעיון בשלושה צמתי הכרעה מרכזיים בכהונתו של אשכול כראש ממשלה: העלאת עצמותיו של זאב ז'בוטינסקי לקבורה בישראל (ד"ר אופירה גראויס-קובלסקי), חלקו של לוי אשכול בהקמת הטלוויזיה הישראלית (פרופ' רפי מן) ומבט היסטורי מרתק אל דיוני הממשלה סביב איחוד ירושלים במלחמת ששת הימים (ד"ר אמנון רמון).

מושב שלישי - דמותו של אשכול בפרספקטיבה היסטורית, בו התקיים רב שיח בהשתתפותם של פרופ' זאב גריס, ד"ר עמי גלוסקא ופרופ' אריה נאור לדיון מסכם ולשרטוט קווים לדמותו של לוי אשכול.

ביום העיון לקחו חלק למעלה ממאה איש ובסיום המושב השלישי צעדו עשרות מהם אל בית לוי אשכול המוקם בימים אלה ונהנו מהצצה ראשונית אל המבנה לקראת פתיחתו לציבור בהמשך השנה. אירועי היום נערכו בהשתתפות בנותיו וחתנו של לוי אשכול.